İptal ve İade Koşulları


1. İptal


Kargoya teslim edilmemiş ürünlerin iptal işlemlerini sistem üzerinden kullanıcı menüsü İade Taleplerim kısmından yeni talep oluşturarak yapabilirsiniz. İptal talebinde iptal edeceğiniz siparişi, notunuzu ve para iade tipini seçebilirsiniz.

 

Ödeme yönteminize göre para iadeniz gerçekleştirilecektir.

 

Havale/Eft ile yapılan ödemelerde notlar kısmına paranın gönderileceği hesap bilgilerini (hesap adı, IBAN ve Banka) belirtmeniz iade işleminin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde anlaşmalı kuruluşlar vasıtasıyla işlem iade edilecektir. Kredi kartı bilgilerinize yansıması biraz sürebilir. İptal işleminin kredi kartınıza yansımasında sorun yaşıyorsanız info@filconcept.com mail adresine mail atabilirsiniz. 

 

2. İade 


İade işlemi iade nedenine ve ürünün cinsine göre değişiklik göstermektedir.  İade işlemi için info@filconcept.com mail adresine mail atabilirsiniz.

 

2.1 İade Nedeni


Ürünün iade nedeni;

 

2.1.1 Yanlış Ürün Gelmesi: Ürünü kargo ödemesi bizim tarafımızdan karşılanacak şekilde iadesini yapabilirsiniz. Ürünün yanlış olduğundan eminseniz ambalajını açmayınız ve kullanmayınız. Yanlış gelen ürün için sipariş verdiğiniz ürünü yeniden tarafınıza gönderebiliriz veya ödeme şeklinize göre para iadesini alabilirsiniz. Para iadesi veya değişime ilişkin taleplerinizi kullanıcı menüsünde iade taleplerim kısmından iletebilirsiniz. Para iadesi işlemlerine kargo tekrar elimize ulaştıktan sonra başlanacaktır.

 

2.1.2 Ürünün Hatalı(Defolu) Olması: Ürünün hatalı olması durumunda info@filconcept.com mail adresinden hatalı kısma ilişkin resmi tarafımıza gönderiniz. Mailinizden sonra tarafınıza dönüş yapılacaktır. Tarafımızdan gelen bilgilendirmeden sonra ürünü kargo ödemesi bizim tarafımızdan karşılanacak şekilde ve işlemin iade işlemi olduğunu belirterek) tarafımıza iadesini yapabilirsiniz.  Ürünün hatalı olması durumunda ürünü kullanmayınız. Para iadesine ilişkin süreç kargo elimize ulaştıktan sonra başlayacaktır.

 

2.1.3 Kullanıcı Hataları: Ürünün kullanımına ilişkin hatalardan kaynaklı (yüksek sıcaklıkta yıkamak gibi) ürün iade/değişim  taleplerine olumlu geri dönüş yapamıyoruz.

 

2.1.4 Ürünü Beğenmedim ve Kullanmadım: Ürünü beğenmediniz ve iade etmek istiyorsanız, ürünü kullanmayınız ve tarafımıza gönderiniz. Bu durumda kargo ücreti sizin tarafınızdan karşılanmak üzere iade edebilirsiniz. Sitemiz üzerinden başlatacağınız iade talebinizle süreç başlayacaktır. Para iadesine ilişkin süreç, kargonun tarafımıza ulaşması ve ürünün incelenmesi neticesinde başlayacaktır.

 

2.1.5 Ürünü Kullandım ve İade Etmek İstiyorum: Sitemizde satılan ürünlerin bir kısmı kişisel hijyen kapsamında değerlendirilebilecek ürünlerdir. (Örneğin; nevresim takımları, pikeler, kırlentler, havlular, bornozlar vb.) Bu tür ürünlerin kullanımından sonra tekrar satılması mümkün değildir. Bu sebeple elinize ulaşan ürünü beğenmediyseniz lütfen kullanmayınız. Kullanılan bu tarz ürünler için iade talebinin yapılmaması gerektiğini belirtiriz.  

 

2.1.6 Diğer Nedenler: Bunlar haricindeki bir nedenle iade talebiniz olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

2.2 Ürün Cinsi


Sitemizde satılan ürünlerin bir kısmı kişisel hijyen kapsamında değerlendirilebilecek ürünlerdir. (Örneğin; nevresim takımları, pikeler, kırlentler, havlular, bornozlar vb.) Bu tür ürünlerin kullanımından sonra tekrar satılması mümkün değildir. Bu sebeple elinize ulaşan ürünü beğenmediyseniz lütfen kullanmayınız. Kullanılan bu tarz ürünler için iade talebinin yapılmaması gerektiğini belirtiriz.  

 

İptal ve iade işlemlerinde diğer tüm işlemlerde olduğu gibi tarafların iyi niyeti esas alınır. Filconcept taleplerinize, imkanlar dahilinde hızlıca dönüş yapacaktır.